Teema: Elulood, memuaarid
Pealkiri:
Tänukaart Hitlerilt. SS-lase Jorma Laitineni päevaraamat 1941–1943Autor(id): Jari Vilén, Markku Jokisipilä
Kirjastus: Argo
Linn: Tallinn
Aasta: 2021
Originaalkeel:
Tõlkija: Andres Adamson
ISBN: 9789949688753
Lehekülgi: 176
Seisukord: korralik raamat
Mõõdud: 210x140
Suurus: taskuformaadis, kõvas köites
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 232
SS-lase Jorma Laitineni päevaraamatud pakuvad sissevaate ühte keerulisse ja vastuolulisse ajalooperioodi üksikisiku vaatepunktist. Soome riik andis Talvesõja järgses pingelises olukorras vaikse õnnistuse soomlastest vabatahtlike minekule Saksamaale sõjalist väljaõpet saama ja pärast Jätkusõja puhkemist nende osalusele idarinde lahinguis Saksa SS-vägede koosseisus. Laitineni päevikuga paralleelselt kulgeb raamatus laiem kirjeldus sõjast ja soomlastest SS-vabatahtlikest.
Suursaadik Jari Vilén ja professor Markku Jokisipilä asetavad päevikumärkmeis kirjeldatud üleelamised Soome sõjaaegse välis- ja kaitsepoliitika taustale. Laitineni päevaraamatud on esitatud täielikul kujul, kärbeteta. Märkmed on tehtud hetkeolukorras ja -meeleolus, neid ei ole tagantjärele tsenseeritud ega muudetud ning need pakuvad autentse pildi rivisõduri argipäevast kodust kaugel, võõras mundris. Päevikulehekülgedelt jõuavad meieni nii kirjutaja noorus ja siirus kui ka kasvav kibestumus, tülpimus ja sõjaväsimus. Laitineni kirjeldused sellest, kuidas sakslased kohtlesid nii juute kui ka teisi kohalikke elanikke ja sõjavange, on oma sünguses jahmatavad ning kõnelevad vapustusest, mille nähtu ja kogetu soomlastest vabatahtlikes tekitas.
Saatesõna raamatule kirjutas Mart Laar.
Jari Vilén on Soome diplomaat ja poliitik. Ta on olnud Soome suursaadik Poolas ja Ungaris ning Euroopa Liidu suursaadik Euroopa Nõukogus. Enne diplomaadikarjääri oli ta parlamendisaadik ning Euroopa asjade ja väliskaubandusminister. Hetkel on ta Euroopa Komisjoni esinaise Ursula von der Leyeni nõunik Arktika küsimustes.
Markku Jokisipilä on Soome ajaloolane ja riigiteaduste doktor, Turu ülikooli professor. Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid sõja- ja poliitilisest ajaloost.
Originaali pealkiri Kiitoskortti Hitleriltä. SS-mies Jorma Laitisen päiväkirjat 1941–1943. Eesti keeles
Märksõnad:
Argo kirjastus
ajalugu
mälestused
Hind:
20,00 EURTeema
Elulood, memuaarid alla viimati lisatud:
Jaan Kaplinski; Toimetanud: Malle Kiirend, Isale,
Varrak, 2003, hind: 23,00 eurot
Ruth Reichl, Küüslauk ja safiirid,
Varrak, 2013, hind: 15,00 eurot
Jaan Kompus, Koguduse ja Elva kiriku teenistust tahan surmani jätkata,
Ignis Fatuus TÜ, 2017, hind: 15,00 eurot
Rait Avestik, Urmas Kibuspuu. 31 aastat,
Tänapäev, 2009, hind: 10,00 eurot
Holger Kaints, Mälestusi raamatutest,
Hea Lugu, 2017, hind: 15,00 eurot
Anders Nyberg, Viimane rong Moskvasse,
Argo, 2017, hind: 10,00 eurot
Alo Särg, Kuulsaid Balti aadlikke,
Valgus, 2005, hind: 4,00 eurot
Anatoli Mitt, Meenutusi,
Eesti Raamat, 1977, hind: 4,00 eurot
Peeter Müürsepp, Kuulsaid XVII-XVIII sajandi matemaatikuid,
Valgus, 1975, hind: 4,00 eurot
Jesper Huori ja Anna Sundberg, Ma armastasin terroristi. 16 aastat sõjakate islamistidega,
Varrak, 2016, hind: 18,00 eurot
Elulood, memuaarid all on 4381 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!