Teema: Militaar
Pealkiri:
Kui suurtükid paukusid Liivimaal. Balthasar Russowi „Liivimaa kroonika“ ja Johan Renneri „Liivimaa ajaloo“ põhjalAutor(id): Toomas Boltowsky
Kujundaja: Heino Prunsvelt
Kirjastus: SIGNUM
Linn:
Aasta: 2020
Originaalkeel:
ISBN: 9789949017218
Lehekülgi: 80
Seisukord: normaalses korras kasutatud raamat
Mõõdud: 235x180
Suurus: tavaformaadist veidi suuremas formaadis, pehmete kaantega raamat
Sisu:
Russowi ja Renneri kroonikad – kaks Vana-Liivimaa ajaloo põhiallikat – kirjeldavad värvikalt Liivi sõja sündmusi, poliitilist tausta ning ka sõjasündmusi 1558-1583.
Käesolev raamat keskendubki mõlema krooniku ülestähendustele sõjategevusest Liivimaal, kus kohalike sõjameeste kõrval paugutasid püsse ja kahureid koos kohalike sõjameestega ka Moskoovia suurvürstid, Rootsi kuninga ning Poola-Leedu aadlivabariigi võitlejad. Russow ja Renner kirjeldavad sõjasündmusi üsna üksikasjalikult, pöörates seejuures suurt tähelepanu tulirelvadele, mida neilt kui eraisiku-telt esmapilgu ei oskaks oodatagi. Nad teevad seda pealegi maneeris, mis eeldas ka tollaselt lugejalt sama head kursisolekut nii sõjaasjanduse kui relvastusega. Siit järeldame, et Vana-Liivimaal oli tulirelvade arengu-tase väga kõrge, jäämata üheski aspektis maha eesrindlikest Euroopa riikidest. Me teame, et suurtükke ja arkebuuse valmistati kohalikes arsenalides suurtes kogustes ja hea kvaliteediga, vastavalt Saksa standardi-tele. Ka Liivi sõja lahingutes ja piiramistes oli tulirelvadel suur tähtsus. Mitte ühtki lahingut või piiramist ei võetud ette ilma nendeta. Suurtükitulega vallutati Liivimaa kindlused vähese verega. Kaks korda kihutati Tallinna piiravad moskoviidid suurtükitulega linnast eemale. Liivi sõda oli XVI sajandi moodne sõda, kus tulirelv oli tähtsam traditsioonilisest külmrelvast.
Märksõnad:
SIGNUM
Liivi sõda, 1558-1583
sõjaajalugu
sõjatehnika
suurtükid
Vana-Liivimaa
Venemaa
16. saj. 2. pool
Hind:
16,00 EURTeema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Mart Laar, Veri mullal. Ukraina Ülestõusuarmee (UPA) lugu,
Grenader Kirjastus, 2022, hind: 20,00 eurot
Hanno Ojalo, Valga Teises maailmasõjas,
Ammukaar, 2023, hind: 18,00 eurot
Roger Moorhouse, Kuratlik liit. Hitleri leping Staliniga 1939-1941,
Äripäev, 2015, hind: 16,00 eurot
Merike Jürjo, Hanno Ojalo ja Mati Õun, «Lennuki» ja «Wambola» lugu. Aeg, sündmused, inimesed 1915-1954,
Eesti Akadeemiline Sõjaajaloo Selts, 2012, hind: 12,00 eurot
Erkki Hautamäki, Soome tormi südames. Marssal C. G. E. Mannerheimi kausta S-32 salajased dokumendid aastatest 1932-1949. I osa, 1931-1940,
Penikoorem, 2017, hind: 18,00 eurot
Sinclair McKay, Dresden: leegid ja pimedus. Dresdeni pommitamine, 1945,
Tänapäev, 2020, hind: 7,00 eurot
Tiit Noormets, Jaak Pihlak ja Mati Õun, Eesti soomusrongid ja soomusronglased 1918-1941,
Sentinel, 2003, hind: 20,00 eurot
Enn Tarvel, Eesti rahva lugu,
Varrak, 2018, hind: 25,00 eurot
Vojtech Zamarovský, Alguses oli Sumer,
Valgus, 1980, hind: 4,00 eurot
Lembit Koik, Balti kett,
Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2004, hind: 7,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 6069 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!