Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
B. G. Forselius ja koolmeistrite ettevalmistamise algus Eestis [loengukonspekt üliõpilastele]Autor(id): Lembit Andresen
Kirjastus: Eesti NSV Kõrgema ja Keskerihariduse Ministeerium
Linn: Tallinn
Aasta: 1976
Originaalkeel:
Lehekülgi: 24
Seisukord: normaalses korras kasutatud raamat
Mõõdud: 145 × 215 mm
Suurus: tavaformaadis, pehmete kaantega
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 135
Eesti rahvakoolile rajas aluse Bengt Gottgried Forselius. Forseliusel olid head eeldused rahvaõpetuse organiseerimiseks. Ta sündis Eestimaal ja tundis hästi kohalikke olusid. Tema isa Johann Forselius oli lõpetanud Upsala ülikooli magistrikraadiga ja olnud enne poja sündimist Tallinna toomkiriku õpetaja ja toomkooli rektor (1639-1641). 1641. aastast alates elas perekond Risti pastoraadis.
Forseliuse elutöö kujunes lühikeseks, kuid tulemusrikkaks. Ajalukku läks ta rahvaõpetuse rajana ja koolmeistrite kooli asutajana. Forseliuse organiseeritud rahvaõpetust võib pidada tähelepandavaks nii organisatoorselt kui metoodiliselt. Selles on palju uusaegseid mõtteid. Elutöö vääriliseks kujunes Tartu seminari avamine 1684. aastal. Avatud koolis anti tulevastele koolmeistritele õpetamiseks vajalikud eelteadmised, levitati Forseliuse väljaantud uut aabitsat, anti maarahvale koolmeistrid, kelle vahendusel pandi alus esimesele koolivõrgule.
Osa teksti vene keeles.
Märksõnad
pedagoogid
haridusajalugu
õpetajakoolitus
Forselius, Bengt Gottfried, u.1660-1688
pedagoogid
haridusajalugu
õpetajakoolitus
pedagoogika ajalugu
kooliajalugu
Eesti
17. saj.
õppematerjalid
Hind:
4,00 EURTeema
Eesti ajalugu alla viimati lisatud:
William Tomingas, Mälestused. Vaikiv ajastu Eestis,
Olion, 1992, hind: 17,00 eurot
Voldemar Pinn, Rüütliristi-kandja Harald Nugiseks. Neid oli neli. Jutustus mehest, kes on läbi käinud kolmest põrgust,
1995, hind: 12,90 eurot
Toimetanud: Rein Järlik, Lehte Hainsalu-Sööt, Meie vabaduse mitu nägu. Kogumik lähiajaloost, selle uurimisest ja kajastamisest,
20. Augusti Klubi, 2013, hind: 8,00 eurot
Per Wieselgren, Vasarast haakristini. Eesti 1939-1941,
Kunst, 2002, hind: 9,00 eurot
Koostaja Heino Sepp, Tartu vald. Ma tahaksin kodus olla...,
2001, hind: 12,00 eurot
Henriku Liivimaa kroonika. Eesti lugu,
Eesti Päevaleht, Akadeemia, 2008, hind: 10,00 eurot
Maimu Sabal, Helle Sass, Ene Pihus, Sealpool vaikuse piiri,
Greif, 2018, hind: 25,00 eurot
Enn Tarvel, Lahemaa ajalugu,
Eesti Raamat, 1983, hind: 12,00 eurot
Leho Lõhmus, Nõmme läbi aegade,
Inreko Press, 2001, hind: 9,00 eurot
Sulev Vahtre, Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227,
Olion, 1990, hind: 8,00 eurot
Eesti ajalugu all on 3545 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!