Teema: Maailma ajalugu
Pealkiri:
Dresden: leegid ja pimedus. Dresdeni pommitamine, 1945Autor(id): Sinclair McKay
Kujundaja: Inga Joala
Kirjastus: Tänapäev
Linn: Tallinn
Aasta: 2020
Originaalkeel: inglise keel
Tõlkija: Martin Kirotar
ISBN: 9789949857685
Lehekülgi: 416
Seisukord: normaalses korras raamat, raamatukogu ja sealt mahakandmise tempel sees, sisu olemas ja korras
Mõõdud: 215x143
Suurus: tavaformaadis, kõvas köites
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 304
Haarav ajalooline ülevaade II maailmasõja ehk ühest kõige süngemast episoodist – Dresdeni pommitamisest liitlasvägede poolt 1945. aastal. See, mis tol ööl Dresdenis toimus, oli kalkuleeritud, andestamatu hävitustöö, mis viidi läbi juba sama hästi kui võidetud rahva kallal. Sinclair McKay haarav lugu on keerukas, humaanne ja neutraalne pilguheit sellele hirmsale ööle ja selle tulemustele.
13. veebruaril kell 10 alustasid Briti pommitajad üht selle sõja kõige hirmsamat rünnakut – Dresdeni rahulike elanike ja kunstiväärtuste hävitamist. Esimese lainega tapeti elanikud ja pühiti maa pealt hooned, tänavad ja infrastruktuurid. Teine külvas tuld ja muutis linna tohutuks põletusahjuks, selle varjendid surmalõksudeks, kus inimesed lämbusid, elusalt küpsesid ja surnuks põlesid. Järgmise päeva varahommikul hävitas kolmas laine viimase, mis oli alles jäänud.
Seda kõike kirjeldab autor läbi pealtnägijate ja ellujäänute, läbi tavaliste inimeste silmade. Siit leiab haarava ülevaate elust Dresdenis vahetult enne sõja puhkemist, kohalikust kunstielust ja kultuurist, natside võimuletõusust ja juutide represseerimise järkjärgulisest algusest. Oma mäletusi jagavad raamatus nii linna elanikud ja kultuuritegelased, kui ka seal viibinud külalised ja sõjavangid – nagu näiteks Kurt Vonnegut –, aga ka Briti ja ameerika õhuväelased, kes istusid surmakülvavates lennukites. McKay kirjutab lahti põhjendused liitlaste rünnakute taga, vastaseisu rünnakute vajalikkuse osas ja hilisemad kahetsused kuni tagajärgedeni, mis ulatuvad tänasesse välja.
Originaali pealkiri Dresden. The fire and the darkness : the bombing of Dresden, 1945. Eesti keeles
Märksõnad:
Tänapäev
ajalugu
sõjaajalugu
Teine maailmasõda, 1939-1945
õhusõda
pommitamine
lennuväeoperatsioonid
sõjalised operatsioonid
sõjategevus
linnaajalugu
Dresden
Saksamaa
Hind:
7,00 EURTeema
Maailma ajalugu alla viimati lisatud:
Boriss Sokolov, Vassili Stalin- kas türanni vesivõsu?,
Huma, 2004, hind: 5,00 eurot
Masha Gessen, Tulevik on ajalugu. Kuidas totalitarism Venemaal taas maad võttis,
Ühinenud Ajakirjad, 2018, hind: 18,00 eurot
Ian V. Hogg, Hutchinsoni lahingute leksikon,
Olion, 1999, hind: 4,00 eurot
Lembo Tanning, Saksamaa lühiajalugu. Deutsche Kurzgesichte,
Tallinna Tehnikaülikooli Kirjastus, 2003, hind: 16,00 eurot
Michel Vovelle, Valgustusaja inimene. Luomo dellilluminismo,
Avita, 2006, hind: 16,00 eurot
Naine Berliinis. Päevikumärkmed 20. aprillist 22. juunini 1945,
Tänapäev, 2004, hind: 16,00 eurot
Damian Thompson, Aja lõpp. Aastatuhande vahetusega seotud uskumused ja hirmud,
Varrak, 2000, hind: 4,00 eurot
Yuval Noah Harari, Neksus. Infovõrgustike lühiajalugu kiviajast kuni tehisaruni,
Postimees Kirjastus, 2024, hind: 25,00 eurot
Elisabeth Heresch, Parvuse salatoimik. Ostetud revolutsioon. Biograafia,
Olion, 2006, hind: 15,00 eurot
Jacques Le Goff, Keskaja Euroopa kultuur,
Kupar, 2001, hind: 40,00 eurot
Maailma ajalugu all on 1920 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!