Teema: Maailma ajalugu
Pealkiri:
Nõidus. Kolmteist ajaloolist kohtuprotsessiAutor(id): Marion Gibson
Kirjastus: Varrak
Linn: Tallinn
Aasta: 2024
Originaalkeel: inglise keel
Tõlkija: Krista Suits
ISBN: 9789985359891
Lehekülgi: 312
Seisukord: normaalses seisukorras raamat
Mõõdud: 230x150
Suurus: tavaformaadist veidi suuremas formaadis, kõvas köites
Sisu:
Kaasahaarav ja värvikas ülevaade Euroopa, Aafrika ja Ameerika nõiaprotsessidest, mille ajendiks olnud suhtumine kõigesse seletamatusse kujundab maailma palet veel tänapäevalgi.
„Nõidus” viib lugeja põnevale teekonnale läbi sajandite. Osa käsitletud kohtuprotsessidest teavad paljud, näiteks Salemi nõidade omi, osa on vähem tuntud, näiteks Norras Vardø saarel peetud protsess, kus üht saami naist süüdistati mõrvas, Prantsusmaal toimunud protsess, kus noorel neiul tuli vastamisi seista usujuhist pihiisaga, ning Lesothos käivitatud nõiajaht, mille tagajärjel Briti koloniaalvõimud hukkasid kaks kohalikku juhti.
Uurides, kuidas nõidus on aegade jooksul hirmu sünnitanud, seejärel dekriminaliseeritud ja ümber mõtestatud, et võtta see uuel kujul kasutusele naiste tagakiusamise vahendina, analüüsib Marion Gibson soo ja võimu, põlisrahvaste tavade ja koloniaalvalitsuste surve ning poliitilise rõhumise ja üksikisiku vastuhaku seoseid.
Tuues lugeja ette nõiduses süüdistatud mehed ja naised, kellest paljud ei pääsenud nendest protsessidest eluga, annab „Nõidus” ehk südikust neile, keda meie ajal vaenatakse ja püütakse tühistada. Nii saavad tänapäevalgi kõnelda inimesed, kelle ajalugu kunagi vaikima sundis.
Marion Gibson on Ühendkuningriigi Exeteri Ülikooli renessansi- ja maagiakirjanduse professor ning Cambridge University Pressi sarja „Elements in Magic” peatoimetaja. Ta on avaldanud kaheksa teadusteost, olnud viie raamatu teadustoimetaja ja tema sulest on ilmunud mitmeid artikleid.
Märksõnad:
Varrak
nõiad
maagia
uskumused
nõiaprotsessid
ajalugu
Hind:
27,00 EURTeema
Maailma ajalugu alla viimati lisatud:
Koostanud Laura Grünberg. Toimetanud Katri Liivas, 21 maailmakuulsat dünastiat,
Odamees, 2005, hind: 8,00 eurot
Norman Davies, Euroopa sõjas 1939-1945. Lihtsat võitu ei ole,
Tänapäev, 2009, hind: 38,00 eurot
Hanno Ojalo ja Mati Õun, Lahingud Vaiksel ookeanil 1941-1945,
Grenader, 2011, hind: 21,00 eurot
Mihhail Zõgar, Kõik Kremli mehed. Tänapäeva Venemaa lühiajalugu,
Tänapäev, 2017, hind: 18,00 eurot
Jared Diamond, Püssid, pisikud ja teras. Inimühiskondade erinevad saatused,
Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2003, hind: 30,00 eurot
Rolf-Dieter Müller, Wermachti rivis. Hitleri välismaised abilised ristisõjas bolševismi vastu aastatel 1941-1945,
Olion, 2010, hind: 8,00 eurot
Eric Kurlander, Hitleri koletised. Kolmanda Riigi üleloomuliku ajalugu,
Tänapäev, 2018, hind: 19,00 eurot
Tõnis Arnover, Rootsi hiilguses ja varjus,
Eesti Raamat, 2018, hind: 18,00 eurot
Nigel McCrery, Tummad tunnistajad. Kriminalistika ajalugu,
Äripäev, 2015, hind: 11,00 eurot
Giles Milton, Veidram kui väljamõeldis,
Tänapäev, 2016, hind: 11,00 eurot
Maailma ajalugu all on 1934 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!