Teema: Ilukirjandus: eesti kirjandus
Pealkiri:
KummelimuruAutor(id): Aili Viitar
Kujundaja: Saima Randjärv
Kirjastus: Lehtline
Linn: Rapla
Aasta: 1993
Originaalkeel:
Lehekülgi: 328
Seisukord: veidi kulunud ja määrdunud kaaned, normaalses seisukorras sisu (pilt on illustratiivne)
Mõõdud: 140 × 205 mm
Suurus: tavaformaadis pehmete kaantega raamat
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 046
Romaani tegevus toimub jõukas Kauri külas 19. sajandi keskpaigast kuni 20. sajandi kahekümnendate aastateni, asunikutalude jagamise ja mõisate riigistamise aegu.
«Paari-kolme aasta pärast ei uskunud ka Kauri mõisa parun enam, et asunike majadele oleks rattaid vaja. Need istusid nii kindlalt oma kruntide keskel ja kuusehekid nende ümber olid nii seda nägu, et nende juured on sülla sügavusel ja nad on valmis oma peremehi kaitsma mitte ainult talvetuisu, vaid igaühe eest, kes neile kurja mõttega lähenevad.
... Jaanilaupäeval, see on Võidupüha hommikul, lehvib iga talu õuel lipuvardas sini-must-valge lipp. Parun Dietrich von Rosenthal tunneb, et ajaloos on möödas üks pikk periood, mille lõppu see rahvas siin on seitsesada aastat oodanud. Nüüd on see käes. See on üks vapper rahvas!»
Aili Viitar, hariduselt filoloog, elukutselt koolmeister, ei loe end kirjanikuks, vaid ainult kirjanduse õpetajaks.
«Kummelimuru» on elust enesest maha kirjutatud romaan. Peaaegu kõikidel tegelastel olid prototüübid ja peaaegu kõik sündmused on tegelikult aset leidnud.
Ehk annab «Kummelimuru» mingisugusegi pildi meie lähemast minevikust ja ehk võrdleb meie tänane talurajaja oma rasket algust endise talu päriseksostjaga või asundustalu rajajaga, kelle juhtlauseks oli: Jumala abiga, o m a s t jõust, aga mitte mõne Soome või Rootsi hästi sissetöötatud suurtalu pidajaga. Siis ta ehk näeb, et raskeid päevi on ikka olnud ja meie praegused ehk polegi need kõige hullemad.
Soovin, et «Kummelimurust» saaks Eesti lugejale biblioteraapia!
Aili Viitar
Hind:
10,00 EURTeema
Ilukirjandus alla viimati lisatud:
Jorn Lier Horst, Jan-Erik Fjell, Karje. Markus Heger 1,
Eesti Raamat, 2024, hind: 22,00 eurot
Katrin Pauts, Tulekandja,
Varrak, 2016, hind: 17,00 eurot
Alice Munro, Kallis elu,
Koolibri, 2015, hind: 18,00 eurot
Bohumil Hrabal, Ma teenindasin inglise kuningat,
Kultuurileht, 2013, hind: 8,00 eurot
Anna Jansson, Võllamäe valvurid. Maria Werni juhtumid,
Eesti Raamat, 2025, hind: 23,00 eurot
Ljudmila Ulitskaja, Medeia ja tema lapsed,
Tänapäev, 2009, hind: 25,00 eurot
Karel Čapek, Aedniku aasta,
AED, 1996, hind: 10,00 eurot
Katrin Pauts, Politseiniku tütar. Oma hetk 4,
Varrak, 2025, hind: 9,00 eurot
Brogan L. Fullmer, Tähelepanuväärsed mõtteterad,
Ersen, 2014, hind: 17,00 eurot
Jeane Graft. Toimetanud Katri Liivas, Õnne vikerkaar,
Odamees, 2005, hind: 3,00 eurot
Ilukirjandus all on 23842 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!