Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
Riigikaitse Nõukogu protokollid 1933–1939. AllikapublikatsioonAutor(id): Koostanud Urmas Salo
Kujundaja: Helina Tamman, Kalle Müller
Kirjastus: Eesti Ajalooarhiiv
Linn:
Aasta: 2014
Originaalkeel:
ISBN: 9789985858844
Lehekülgi: 584
Sari: Uurimusi ja allikmaterjale Eesti sõjaajaloost 6
Seisukord: heas korras uus raamat kirjastusest
Mõõdud: 175 × 246 mm
Suurus: tavaformaadis ja kõvas köites
Sisu:
Riigikaitse Nõukogu võib pidada organiks, mis pidi ette valmistama totaalkaitset.Tuleb tunnistada, et ehkki eri ametkondade rakendamisega riigikaitse huvides tegeldi, ei suudetud kõiki kavu lõpuni viia.
Kaitseväe organisatsiooni ümberkorraldamise kohta leidub protokollides väga palju huvitavat materjali aastatest 1933–1935. Just selles küsimuses toimusid nõukogus väga põhjalikud arutelud ja diskussioonid. On näha, et ka poliitikud mõistsid riigikaitse tähtsust ega tegelnud nõukogus oma parteipoliitikaga või kokkuhoiu tagaajamisega. Kavandatust jäi küll palju hiljem ellu viimata, sest venis relvastuse ja varustuse uuendamine. Riigikaitse moderniseerimise kohta leidub protokollides küll huvitavat infot, kuid mitte kõigest olulisest. Võib öelda, et riigikaitse moderniseerimise küsimuste arutamine jäi nõukogus pinnapealseks, diskussiooni ei tekkinud. Praktiliselt ei käsitletud eraldipiirikindlustamise küsimust, milles oleks võinud kaasa lüüa ka teised ministeeriumid. Üldjoontes püüti järgida riigikaitse moderniseerimisel 1934. a. aprillis nõukogus esitatud üldkava: kõigepealt hangiti uusi relviväljaõppeks ja seejärel katteüksustele. Kogu kaitseväe moderniseerimiseni aga ei jõutud. Üks aeglustavaid tegureid oli nõukogus korduvalt avaldatud nõue: valmistada rohkem sõjavarustust kodumaal. Eesti sõjatööstuse võimsus oli veel väike ja uute toodete juurutamine võttis aega. Hankeid välismaalt venitas püüd saada moodsat relvastust soodsamatel tingimustel, kliiringuga makstes. Vajadused olid majanduslikest võimalustest alati suuremad.
Tagantjärele tarkusena võib öelda, et riigikaitse moderniseerimise plaaniga oleks tulnud alustada vähemalt aasta varem, kuid 1937. a. nõukogu ei töötanud. Suuri saladusi nõukogu protokollidest ei leia, neid ilmselt kirja ei pandud. Protokollides leidub infot Eesti–Soome salajasest merekaitsealasest koostööst. Allikana on Riigikaitse Nõukogu protokollid kahtlemata huvitav ja väärtuslik materjal, eriti 1933–1934 toimunud koosolekute protokollid, mis on käsikirjas ja seega sisult korrigeerimata. Nendest on kõige paremini näha poliitikute ja sõjaväejuhtide vaated riigikaitse arendamisele.
6. raamat sarjast Uurimusi ja allikmaterjale Eesti sõjaajaloost
Eesti. President. Riigikaitse Nõukogu (1933-1939)
riigikaitse
nõukogud
kaitsepoliitika
Eesti
1930-ndad
protokollid
allikapublikatsioonid
Hind: -

Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Riigikaitse Nõukogu protokollid 1933–1939. Allikapublikatsioon, Koostanud Urmas Salo, Eesti Ajalooarhiiv 2014Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Lauri Vahtre, Eesti rahva lugu,
Ilo, 2005, hind: 8,00 eurot
Werner Hilgemann ja Hermann Kinder, Maailma ajalugu esiajast tänapäevani. Maailma ajaloo atlas ja käsiraamat. 249 värvilist kaarti ja skeemi,
Avita, 2001, hind: 18,00 eurot
Tiit Made; toimetaja: Reet Made, Ülemnõukogu XII iseseisvuse taastajana. Pildis ja sõnas. Iseseisvuse taastamine 30,
Argo kirjastus, 2021, hind: 35,00 eurot
Restoration of the independence of the Republic of Estonia,
Estonian Institute for Information, 1991, hind: 6,00 eurot
Bjørn Berge, Kaardilt kadunud riigid 1840-1970,
Eesti Raamat, 2020, hind: 16,00 eurot
Ivo Manfred Rebane (koostaja), Eesti lipp,
Eesti Vabariigi Riigikantselei, 1999, hind: 8,00 eurot
Avo Hirvesoo, Kõik ilmalaanen laiali,
Kupar, 1996, hind: 9,00 eurot
Jüri Kuuskemaa, Peeter I ja Katariina I Tallinnas,
Valgus, 2004, hind: 13,00 eurot
Herodotos, Historia (Muusad) Klassikalised lood,
Eesti Raamat, 1983, hind: 5,00 eurot
Ants Laaneots, Vene-Gruusia 2008. aasta sõda- põhjused ja tagajärjed,
Eesti Ülikoolide Kirjastus, 2014, hind: 14,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 5972 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!