Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
Eesti rahvaväe vene sõdurid vabadussõjas 1918-1920Autor(id): Igor Kopõtin
Kirjastus: Ida-Viru Noorteakadeemia
Linn:
Aasta: 2014
Originaalkeel:
ISBN: 9789949337248
Lehekülgi: 190
Seisukord: normaalses korras kasutatud raamat
Mõõdud: 164x235 mm
Suurus: tavaformaadist pisut suuremas formaadis, kõvas köites
Sisu:
Vene väeosadele mõtlemine tekitab küllap mõneski eesti lugejas ärevust ja aeg-ajalt provotseeritakse Eesti venelasi küsimusega, kumma poole nad relvakonfliktis suure idanaabriga valiksid.
Kui palju on aga teada sellest, et eestlaste kõrval sõdis Vabadussõjas Eesti Rahvaväes ka mitu tuhat venelast? Ja need ei olnud Vene valged, kes seisid „ühtse ja jagamatu“ Venemaa eest. Mitme Petserimaa valla vabatahtlikud partisanid ja mobiliseeritud talupojad teenisid Vabadussõjas Katšanova ja Panikovitši pataljonides, kandes Eesti sõjaväemundrit. Nende koduvallad ei kuulunud Eesti koosseisu – mis sundis siis vene talupoegi asuma eestlaste poolel võitlusse bolševike vastu? 16 vene sõdurit Katšanova üksikpataljonist autasustati Eesti kõrgeima sõjalise autasu – Vabadusristiga. Aga meepotti sattus ka tõrvatilk: pärast Vabadussõja lõppu moodustas grupp noori ohvitsere-katšanovlasi Eesti vastu tegutsenud salakuulajate võrgu.
Mitme vene roodu komplekteerimine Eesti 2. jalaväediviisi väeosades seondus grupi eesti ja vene ohvitseride lennuka plaaniga luua Pihkva Vabariigi Rahvavägi. Olulist rolli etendas seejuures kuulus ataman Stanislav Bulak-Balahhovitš – Vene kodusõjale eriomane uljas seikleja, kes jõudis mõne aasta vältel teenida punaseid, valgeid, eestlasi ja poolakaid, luues viimaks sõltumatu Valgevene Rahvaväe. Väljapaistvaid vene päritolu ohvitsere jagus ka teistesse Eesti väeosadesse – kuulsust kogusid soomusauto Vanapagan ja selle komandör kapten Peeter Feofanov, suurt vaprust ilmutas alampolkovnik Konstantin Troitski soomusrongil Kapten Irv. Venelasi kuulus ka ingerisoomlaste pataljoni ja Eesti baltisakslastest koosnenud Balti pataljoni.
Kuidas kõik täpsemalt toimus ning Eesti sõjaajaloo raamistikku mahub, sellest käesolev raamat räägibki.
Vabadussõda, 1918-1920
venelased
sõdurid
kaitsevägi
väeüksused
sõjaajalugu
Eesti
ajalugu
mälestused
Hind:
20,00 EURTeema
Eesti ajalugu alla viimati lisatud:
Seppo Zetterberg, Eesti ajalugu,
Tänapäev, 2009, hind: 40,00 eurot
Andres Adamson, Eesti feldmarssalid,
Argo TTP OÜ, 2014, hind: 13,00 eurot
Mati Õun, Eesti kindlused läbi kolme aastatuhande,
Paradiis, 2017, hind: 20,00 eurot
Heino Arumäe, Eesti ja Soome. Sõjast sõjani,
Argo kirjastus, 2018, hind: 15,00 eurot
Koostanud August Jurs, Eesti vabadusvõitlejad Teises maailmasõjas,
Sihtasutus, 1995, hind: 29,00 eurot
Mati Õun, Hanno Ojalo, Kuldsed kuuekümnendad ja sealt edasi,
Ühinenud Ajakirjad, 2024, hind: 25,00 eurot
Anto Raukas, Kõik on võrdsed, aga mõned on võrdsemad...,
Võlanõudjate Kirjastusgrupp, 1999, hind: 6,00 eurot
Hagi Å ein, Suur teleraamat. 50 aastat televisiooni Eestis 1955-2005,
TEA Kirjastus, 2005, hind: 38,00 eurot
Aivar Kriiska, Andres Tvauri, Antti Selart, Birgit Kibal, Andres Andresen, Ago Pajur, Eesti ajaloo atlas. Kaart,
Avita, 2007, hind: 25,00 eurot
Koostanud Arved Duvin, Valga linna kroonikaraamat II,
2006, hind: 12,00 eurot
Eesti ajalugu all on 3454 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!