Teema: Eeposed, legendid, müüdid
Pealkiri:
Dädä Gorgudi raamatAutor(id):
Kujundaja: Merle Moorlat
Kirjastus: Kiil
Linn:
Aasta: 2008
Originaalkeel:
Tõlkija: Vidadi Mamedov ja Annely Pekkonen
ISBN: 9789949156115
Lehekülgi: 270
Seisukord: normaalses seisukorras raamat, raamatukogu ja sealt mahakandmise templid sees, sisu olemas ja korralik
Mõõdud: 147 × 215 mm
Suurus: tavaformaadis ja kõvas köites raamat
Sisu:
Aserbaidžaani kirjandusel on uhke ajalugu. Siin on rikkalikul rahvapärimusel põhinevad eeposed, keskaja klassikaline luule, Euroopa valgustusest tiivustatud filosoofid, sügavalt helisev isamaaluule ja moodne proosa. Paljudel kaasaja kultuurrahvastel on just kirjanduspuu alumine osa palju vaesem. Eks peame meiegi tunnistama, et kui Kreutzwald XIX sajandil «Kalevipoja» tegi, siis sündis see eeskätt ta enda loominulisest innustumisest, mitte nii palju autentsest pärimusest.
Aserbaidžaanlastel (ehk aseritel ehk Aserbaidžaani türklastel) seevastu on välja panna mitu ehtsat eepilist pärimust. «Dädä Gorgudi raamatu» kõrval on sarnase traditsiooni viljadeks näiteks «Koroglu» ning romantilisema kaldega poeem «Ašuug Gärib». Viimases pealkirjas sisaldub väga oluline võtmesõna – ašuug ehk rahvalaulik. Tõlkes on ašuug «armunu». Aserbaidžaani «armunute» looming eristub teiste rahvaste omast eeskätt suurema musikaalsusega. Ašuug saadab oma laulu keelpillil. Teine iseloomulik joon on see, et ta võib vabalt improviseerida, olemata etteantud sõnades kinni. Alates XVIII sajandist on ašuugide pärimus rikastanud autoriluulet. Vähemalt sama suur mõju on sel traditsioonil aserbaidžaani muusikale. «Dädä Gorgudi raamat» kuulub aga vanimasse kihistusse, kui rahvalaulikuid ei nimetatud veel ašuugideks – nemad olid ozaanid, ašuugide eelkäijad. Ka ozaanid rikastasid oma kangelaslugusid meloodiatega, neid saatsid koorid ja tantsuetendused.
Milline on «Dädä Gorgudi raamatu» koht aserbaidžaanlaste eepilises traditsioonis? Sellele küsimusele vastaksin muud kirjandust võrdluseks võttes umbes nii: see on eepos eeposte hulgas nagu on Nizami (1141-1209) keskaja luuletajate hulgas, nagu Mirzä Fatali Ahhundov (1812-1878) valgustajate hulgas, nagu Sämäd Vurgun (1906-1956) uute luuletajate seas ja Anar (sündinud 1938) kaasaegses proosas. Ühesõnaga, ta on number üks – traditsiooni esimene meeldetulev näide. Ehkki kui asjasse süveneda, siis on olemas teisedki suurepärased näited, mis samuti võiksid aukohale sobida.
Andres Herkel
Kujundaja: Merle Moorlat
Originaali pealkiri: Kitabi-Dede Qorqud. Eesti keeles
Märksõnad
oguusid
aserbaidžaani
eeposed
Hind: -

Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Dädä Gorgudi raamat, , Kiil 2008Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Kultuur alla viimati lisatud:
Hišam ibn al-Kalbi, Ebajumalate raamat,
Tartu Ülikooli Kirjastus, 2019, hind: 18,00 eurot
Maarja Vaino, Mati Undi hämaruse poeetika,
EKSA, 2019, hind: 13,00 eurot
Jan Kaus, The World of Estonian Literature,
Eesti Instituut, 2011, hind: 5,00 eurot
Irina Belobrovtseva, Pärt Lias, Эстонская литература XX века. Estonskaja literatura XX veka,
Koolibri, 1997, hind: 5,00 eurot
Rünno Vissak, Vara, Kristel Valk, Arvo Uustalu, Priit Uring, Aivar Täpsi, Tora Bora, Malev Toom, Tiiu Talvistu, Aleksander Sünter, Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd, Jekki Rjazin, Urmo Raus, Mait Raun, Maie-Ann Raun, Aigi Rahi, Margus Punab, Valdo Paddar, Mart Nutt, Riho Nassar, Kalju Mätik, Merca, Liivia Lääts, Anti Lääts, Merle Lobjakas, Kalev Kudu, Mati Kiirend, Ibur, Mehis Heinsaar, Vootele Hansen, Jüri Ehlvest, Piret Bristol, Kollane maja. Oodatud kõik kes armund supilinna,
MR Piller, 2003, hind: 4,50 eurot
Heino Gustavson, Igal kohal oma lugu (Eesti kohamuistendid),
Eesti Raamat, 1981, hind: 7,00 eurot
August Gailit. Kirjad Eesti Kirjanike Kooperatiivile,
Eesti Kirjandusmuuseum, 1999, hind: 6,00 eurot
toimetaja Kadri Tiis, X noorte tantsupidu Lävel. Tantsude kirjeldused. I osa,
Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, 2006, hind: 10,00 eurot
Helika Mäekivi, Argo Mund, Tuuli Rehemaa; koostaja Helika Mäekivi ; toimetaja Egle Pullerits, Õigekirjutuse näpunäiteid,
Keelehooldekeskus, 2013, hind: 6,00 eurot
Maire Raadik; toimetanud Tiiu Erelt, Kuidas vormistada ametikirja. Keeleline juhend omavalitsusasutuste töötajaile,
Keelehooldekeskus, 2008, hind: 5,00 eurot
Kultuur all on 4738 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!