Teema: Esseistika, dokumentalistika
Pealkiri:
Kihutav troika. Esseid kirjandusestAutor(id): Herbert Salu
Kujundaja: Olev Mikiver
Kirjastus: Välis-Eesti & EMP
Linn: Stockholm
Aasta: 1984
Originaalkeel:
Lehekülgi: 208
Seisukord: normaalses korras raamat
Mõõdud: 148 × 210
Suurus: tavaformaadis, pehmete kaantega
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 046
Autor on selles esseedekogus võtnud lähtekohaks fakti, et suurvaim suudab kaasaegse ühiskonna arengusuundadest välja lugeda rahvaste tulevikku, näha ähvardavat kriisi sajandi võrra ette.
Kaugele oma ajast ette nägev geniaalne kirjanik Dostojevski on sümboolsete kirjelduste varal ennustanud, et Euroopa kihutab hullumeelsena kuristiku äärel nagu meeletu troikasõitja.
Meie maalt põlvnenud nobeli-laureaat Herman Hesse, kelle vanaisa oli Paides linnaarstiks, on meisterlikult interpreteerinud Dostojevskit ja selgesõnaliselt välja toonud vene suurvaimu prohvetisõnumi: Euroopa kihutab hävingu poole. Hävingueelne inimene on hirmuäratav peletis - see hülgab religiooni, moraalinormid ja kultuuritraditsioonid. Inimene loomastub.
Teine essee käesolevas teoses käsitleb seni unarusse jäänud probleemi - meie rahvusliku kirjanduse sündi iseseisvusaja algul. Tähelepanu on leidnud erootika õitseng tolleaegses lüürikas ja selle põhjused, luubi alla on võetud ka kõmurikkad «ropud luuletused». Viimastes leidub palju ühist tänapäeva ajavaimuga. Religiooni ja rahvustunde mõnitamised olid jällegi nagu tükike meie kaasaega.
Analüüsimisele tuleb küsimus, miks ilukirjanduslik vorm essee on meie kirjanduses olnud visa pinda leidma: vanades kultuurimaades märgiti äsja selle vormi 400-aastast kestust, esseistika on moodustanud tähtsa osa ilukirjandusest.
Hind:
6,00 EURTeema
Esseistika, dokumentalistika alla viimati lisatud:
Jaan Tõnisson, Riigivanem,
Ilmamaa, 2011, hind: 11,00 eurot
Aadu Hint, Töömeeste portreid,
Ilukirjandus ja Kunst, 1948, hind: 5,00 eurot
Uku Masing. Koostanud Hando Runnel ja Urmas Tõnisson, Meil on lootust,
Ilmamaa, 2009, hind: 11,00 eurot
Anton Hansen Tammsaare. Koostanud Maarja Vaino, Õnnelikest ja õnnetuist aegadest. Valik publitsistikat,
Kunst, 2010, hind: 14,00 eurot
Jaan Eilart; koostajad Andres Tõnisson ja Taavi Pae; toimetaja Urmas Tõnisson, Õitse ja haljenda,
Ilmamaa, 2016, hind: 13,00 eurot
Jaan Ellen, Külapäevik,
Eesti Raamat, 1988, hind: 4,00 eurot
Lucy Jago, Põhjavalgus,
Eesti Raamat, 2010, hind: 15,00 eurot
Ülo Mattheus, Ilusate asjade püha. Vaateid lähiajaloole, poliitikale ja inimeseks olemisele. Artikleid aastaist 2004-2010,
Eesti Ajalehed, 2010, hind: 10,00 eurot
Mihhail Kasjanov, Putinita. Poliitilised dialoogid Jevgeni Kisseljoviga,
Ajakirjade Kirjastus, 2011, hind: 4,00 eurot
Juhan Kukk - iseseisvusmõtte sõnastaja,
Aade, 2015, hind: 27,00 eurot
Esseistika, dokumentalistika all on 696 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!