Teema: Kokaraamatud
Pealkiri:
PaprikaAutor(id): Peeter Kard
Kirjastus:
Linn:
Aasta: 1992
Originaalkeel: eesti keel
Lehekülgi: 8
Sari: Koduaed ja köök
Seisukord: raamatul võib esineda kopitamise lõhna, mis meie kogemuse põhjal aja jooksul lahtub, muus osas normaalses korras raamat
Suurus: tavaformaadis, pehmete kaantega
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 049
Paprika (Capsicum annuum L.) on eriti väärtuslik maitsetaim ja köögivili. Paprika viljad ehk nn. kaunad sisaldavad karotiini ja C-vitamiini rohkem kui kõik teised aedviljad.
Paprika on pika kasvuajaga, sooja- ja valgusenõudlik taim. Ta pärineb Lõuna-Ameerikast ja avamaalt võib meie tingimustes saaki saada vaid väga soojal suvel. Katmikalal ja toasoojuses edeneb paprika aga hästi.
Maitseomadustelt jagatakse paprikasordid kahte rühma. Kibedaks ehk vürtspaprikaks ja mahedaks aedviljana käsutatavaks aedpaprikaks.
Jahvatatud paprikakaunu ehk lihtsalt paprikat lisatakse toitudele valmistamise ajal. Lauapipra asendajaks paprika ei sobi. Paprikat on nimetatud ka türgi pipraks, punaseks pipraks, cayenneks, chilliks, piperoniks, kaunpipraks, ungari pipraks jne. Kibedaid, suure kapsaitsiinisisaldusega vürtspaprikakaunu lisatakse toitudele ja hoidistele ka tervelt, kuivatatult või värskelt, Väikeste kauntega vürtspaprikaid kasvatatakse meil laialdaselt toas maitse- ja ilutaimena.
Poolkibedaid ja suuremate kauntega paprikasorte kasutatakse analoogiliselt vürtspaprikale. Neist saab ka väga maitsvaid hoidiseid. Tuntumad sordid on bulgaarlaste piperonid ja ungarlaste kirsspaprikad.
Kuni paarisaja grammi raskusteks kasvavad aedpaprikakaunad. Olenevalt sordist on need tehnilises küpsuses rohelised, kol-lased või punased. Tuntakse ka nimetuste mahepaprika, salat-paprika ja magus-paprika all. Meil nimetatakse viimasel ajal ka magusaks pipraks, kuigi ta ei ole üldse magus ja mitte pipra sugulanegi.
Aedpaprikat kuivatatakse, soolatakse, marineeritakse ja hapendatakse. Värskeid ja kuivatatud aedpaprikakaunu lisatakse suppidele ja hautistele. Värskeid aedpaprikaid ja hoidiseid käsutatakse salatite ja leivakatete valmistamiseks. Väga populaarsed on täidetud aedpaprikad. Marineeritud aedpaprika on aga tõeline delikatess.
Hind:
3,00 EURTeema
Kokaraamatud alla viimati lisatud:
Linda Petti, Kartulitoidud, ühepajatoidud, vormiroad. Linda Petti köök,
Tammerraamat, 2016, hind: 13,00 eurot
Tuuli Mathisen, Kõrvalroad. Lisandeid kala- ja liharoogade juurde,
Hea Lugu, 2015, hind: 14,00 eurot
Silja Luide, 10 jahu soolastes ja magusates küpsetistes,
Varrak, 2014, hind: 16,00 eurot
Alvar Andres Virkus, Lia Virkus, Poisid köögis,
AS Ajakirjade Kirjastus, 2008, hind: 15,00 eurot
Ulrika Davidsson ja Ola Lauritzson. Toimetaja Signe Siim, Parimad GI-retseptid. 100 retsepti, kus peaaegu pole suhkrut ega kiireid süsivesikuid,
Viola, 2006, hind: 13,00 eurot
Teeme fondüüd, wokid ja tulepajad nauditavaks. Ajalugu ja köögipraktika. Retseptid kogu maailmast,
Avita, 2002, hind: 9,00 eurot
Kadi Toompere, Jooga köögis 2. Rõõm ja tervis kooskokkamisest,
Varrak, 2016, hind: 17,00 eurot
Maret Sukles, Elu on pidu,
Helios kirjastus, 2019, hind: 19,00 eurot
Jenni Fleetwood, 10... 20... 30 minuti kokaraamat,
Sinisukk, 2002, hind: 6,00 eurot
Mirjam Beile, Leivaküpsetamine leivaküpsetusmasinas. 222 retsepti,
Sinisukk, 2010, hind: 24,00 eurot
Kokaraamatud all on 2373 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!