Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
Eesti kihelkonnakirikudAutor(id): Mati Laur
Kujundaja: Margus Luht
Kirjastus: Avita
Linn:
Aasta: 2018
Originaalkeel: eesti keel
ISBN: 9789985222447
Lehekülgi: 224
Seisukord: heas korras uus raamat kirjastusest
Mõõdud: 163x132
Suurus: Pehmekaaneline
Sisu:
Selle raamatu saame teele panna keskmiselt 3-5 päeva jooksul peale raha laekumist meie arvele.
Autori fotodega raamat on Eesti kihelkondadest ja nende kirikutest.
Eesti ala jagati kirikukihelkondadeks kohe pärast ristisõja lõppu. Muinaskihelkondadega võrreldes oli kirikukihelkondi rohkem ning nende arv kasvas iga sajandiga. 16. sajandi alguseks, mil reformatsioon lõpetas keskaja, jagunes Eesti ala juba rohkem kui 80 kihelkonnaks. Viimaseks uueks kihelkonnaks enne Eesti iseseisvumist sai 1911. aastal Viljandist eraldunud Kõpu. 1918. aastaks oli Eestis 106 kihelkonda. Üle lõunapiiri ulatusid Eesti alale veel Salatsi, Ruhja ja Luke kihelkond, mille kirikud jäid pärast piiriajamist Läti poolele. Haldusüksusena püsis kihelkond 1925. aastani, tolleks ajaks oli juurde tulnud kaks kihelkonda: Tormast eraldus Avinurme ja Vändrast Käru. Selles raamatus on piiriks 1918. aasta. Sama aasta seisu järgi on meie maanteede äärde pandud pruunid kihelkondade sildid.
Vaid mõni pühakoda on viimased aastakümned rohkem aja- kui inimkätest hoitud, aga päris võssa kasvanud pole ükski. Küll aga võib näha, et kunagine loodus-ja muinsuskaitsjate võitlus kirikuid ümbritsevate põlispuude pärast on lõppenud viimaste võiduga. Ometi ei saa me tuleviku suhtes üksnes optimistid olla. Kõike võib juhtuda. Seepärast soovitab autor kõigil veidi rehnutit pidada, millised kihelkonnad ja kirikud veel nägemata, ning pikema viivituseta teele asuda. Veel parem: kõigile kihelkondadele ring peale teha. Ja võib kindel olla: kes on näinud või suisa käega katsunud kõiki
kihelkonnakirikuid Reigist Rõugeni ja Jämajast Jõhvini, saaks Pariisi sõiduks heakskiidu Voldemar Pansolt endalt („Enne kui
Pariisi sõidad, käi ära Nuustakul!“).
Autor Mati Laur on TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi uusaja professor.
kirikud (hooned)
kirikuarhitektuur
arhitektuuriajalugu
kihelkonnad
luterlik kirik
Eesti
fotoalbumid
Margus Luht
Mati Laur
Hind: -

Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Eesti kihelkonnakirikud, Mati Laur, Avita 2018Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Eestlane ja tema isand. Talupoegade majandusliku olukorra ja nende seisundi valgustamiseks eestimaal. Kirjutanud keegi, kes pole eestlane ega tema isand,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1959, hind: 13,00 eurot
Ain Saar, Aktsioonide aeg 1987-1988,
1998, hind: 15,00 eurot
Isikute lühiandmed Eesti kommunismiohvrite memoriaalile 1940-1991.,
Eesti Represseeritute Registri Büroo, 2018, hind: 13,00 eurot
Anti Selart, Eesti idapiir keskajal,
Tartu Ülikooli Kirjastus, 1998, hind: 19,00 eurot
Arthur Ransome, Racundra esimene merereis,
1998, hind: 10,00 eurot
Catherine Nixey, Pimeduse aja algus. Kuidas kristlased hävitasid klassikalise maailma,
Argo kirjastus, 2020, hind: 20,00 eurot
Seppo Zetterberg, Eesti ajalugu,
Tänapäev, 2009, hind: 40,00 eurot
Walter Dehio; eessõna: Andres Adamson, Erhard Dehio. Suurettevõtja ja poliitikuna vanas hansalinnas Tallinnas,
Argo, 2021, hind: 24,00 eurot
Dee Brown, Mata mu süda Wounded Knees. Indiaanlaste ajaloost Ameerika Läänes,
Eesti Raamat, 1975, hind: 4,00 eurot
Aro Velmet, Pasteuri impeerium. Epideemiad, vaktsiinid ja poliitika Prantsuse asumaades,
Tallinna Ülikool, 2021, hind: 16,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 5962 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!