Teema: Määrajad
Pealkiri:
Eesti röövlinnud. Kullilised ja kakulisedAutor(id): Tiit Randla
Kujundaja: Ants Säde
Kirjastus: Valgus
Linn: Tallinn
Aasta: 1976
Originaalkeel:
Lehekülgi: 200
Seisukord: kohati kulunud ümbrispaber, sisu normaalses korras
Mõõdud: 138 × 206 mm
Suurus: tavaformaadis, kõvade kaante ja ümbrispaberiga raamat
Sisu:
SAATEKS
Mõte, et looduses ei leidu midagi sellist, mida võiksime lihtsalt kõrvaldada või hävitada, oli eelmistele inimpõlvedele täiesti võõras ning on seda paljudele praegugi. Nüüd, kus oleme sunnitud kogema, et kõik on omavahel seotud, oleme õppinud ka loodust paremini mõistma. Ainult vastastikustes seostes kõigi teistega võib eksisteerida mis tahes elusolend, ka inimene. Suur osa uskumusi, kujutlusi, tõekspidamisi, mida oleme omaks võtnud endalegi märkamatult lapsena teistelt, ümbruse suhtumisest, on meie kurjemad vaenlased, sest nad kujundavad meis eelarvamusi. Viimase kujukaks näiteks on püüd loodust jaotada rangelt mustaks ja valgeks, heaks ja kurjaks, kasulikuks ja kahjulikuks. Veel mõned aastakümned tagasi tundus enamikule meist väga kentsakana mõte säästa Aafrika lõvisid ja India tiigreid, võtta kaitse alla hunte või kanakulle. Nüüd on see aga teoks saamas.
Elusast loodusest saab inimene asendamatuid emotsioone. Need on seda rikkamad, mida mitmekesisem on loodus. Pikka aega saatis kõiki röövlinde vaenulik suhtumine. Armutult kutsuti hävitama haukaid ja loorkulle, ohvriks aga langesid kõik, kellel teravad küünised ning kõver nokk. Nüüd loob inimkond elukeskkonda, kuhu peab kuuluma ka loomariik, kes oleks produktiivne ning meile ka esteetiliselt vastuvõetav. Röövlindudeta maailm seda aga poleks. Suureks elamuseks on meile see, kui saame jälgida looduses kotkaste mängulendu, kanakulli ründesööste, rabapistriku pilotaaži või kassikaku hääletut saagilendu.Millist osa etendavad looduses röövlinnud — kullilised ja kakulised — ning kuidas neisse suhtuda, milliseid kullilisi ja kakulisi võib kohata Eesti NSV-s, kui suur on nende arv, kus ja kuidas nad elavad, sellest kõnelebki käesolev teos.
Raamat koosneb kahest põhiosast. Üldosas vaadeldakse inimese ja röövlindude suhteid läbi aegade, röövlindude bioloogiat. Eriosas võetakse vaatluse alla Eesti röövlinnud — kullid ja kakud süstemaatilises järjestuses, kirjeldades nende välimust, levikut, arvukust, pesitsemist, saaki ja rännet.
Kokkuvõte vene ja inglise keeles.
Märksõnad:
röövlinnud
kullilised
kakulised
Eesti
Hind:
9,00 EURTeema
Loodus alla viimati lisatud:
Eesti teriofauna muutused Eesti Vabariigis,
Eesti Terioloogia Selts, 2020, hind: 8,00 eurot
Sirje Aher, Aimur Liiva, Kersti Lepasaar, Loodusõpetus 5. klassile,
Avita, 1996, hind: 4,00 eurot
Marco Cattaneo, Jasmina Trifoni; eessõna: Tullia Carrettoni Romagnoli; UNESCO Itaalia Rahvuskomitee, UNESCO maailmapärand. Loodusmälestised,
Karrup, 2005, hind: 35,00 eurot
Dinosaurused. Ürgsed kuulsused uues vaates. National Geographicu erinumber 2023/märts,
Äripäev, 2023, hind: 4,00 eurot
Tiina Elvisto, Kadri Maaste, Aivo Saar, Andres Tõnisson, Loodusõpetus 2. klassile. 2. osa,
Koolibri, 1999, hind: 6,00 eurot
Maret Kask, Vilma Kuusk, Silvia Talts, Linda Viljasoo, Metsa- ja niidutaimed,
Valgus, 1978, hind: 14,00 eurot
Lucy Jones, Suurimad looduskatastroofid. Kuidas loodusõnnetused on inimesi kujundanud (ja mida anda kaitsmiseks teha saab),
Tänapäev, 2019, hind: 16,00 eurot
koostaja Ann Marvet, Aasta puud 2,
Loodusajakiri, 2012, hind: 5,00 eurot
Peeter Ernits, 101 Eesti looma,
Varrak, 2012, hind: 23,00 eurot
Rachel Carson, Hääletu kevad,
Valgus, 1968, hind: 19,00 eurot
Loodus all on 1936 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!