Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
1949. aasta märtsiküüditamine Tartu linnas ja maakonnasAutor(id): Aigi Rahi
Kujundaja: Anneli Kuuben
Kirjastus: Kleio
Linn: Tartu
Aasta: 1998
Originaalkeel: eesti keel
Tõlkija: Leili Kostabi
ISBN: 998560458X
Lehekülgi: 292
Seisukord: normaalses korras raamat
Mõõdud: 220 × 298 mm
Suurus: suures formaadis, kõvade kaantega
Sisu:
#T343# RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL.
Küüditamised, rahuliku elanikkonna massilised ebaseaduslikud deoprteerimised, olid nõukogude riigi poliitika lahutamatuks osaks. Kuid kahjuks polnud see kaugeltki nõukogude võimurite originaalne leiutis. Küüditamine oli laialdaselt kasutusel juba muistses Assüürias. Kristlikus kultuuris on laialt tuntud juutide Paabeli vangipõli - juutide küüditamine oma kodumaalt. Frankide keiser Karl Suur deporteeris talle vaenulikud saksid frankide sekka, et nende vastupanu lõplikult murda. Küüditamistel oli kindel ideoloogiline eesmärk - rahvaste assimileerimine, küüditatue võõrutamine oma kodumaast ja kultuurist. Küüditamist praktiseeriti laialt ka Hiinas. Just sealt jõudis see traditsioon mongolite vahendusel Venemaale. Esimeseks suurküüditajaks sai Stalini üks lemmikuid, Ivan IV, kes füüsilise hävitamise kõrval vastalisuses kahtlustatavaid bojaare koos nende talupoegadega riigi ühest osast teise asustas.
Ivan IV ehk eesti traditsioonis Juhan Julma ajal tabas küüditamine ka Eesti alasid. Esimene teadaolev küüditamine Eestis oli Tartu saksasoost kodanike deporteerimine Venemaale 1565. aastal. Taas langesid Tartu elanikud küüditamise ohvriks Stalini teise ajaloolise eeskuju, tsaar Peeter I ajal. Sellest tartlaste sunniviisil Venemaale viimisest jutustab ilmekalt ja emotsionaalselt eesti luulekunsti varamusse kuuluv Käsu Hansu nutulaul.
Seega oli Nõukogude võimudel enne Eesti annekteerimist ja okupeerimist juba väga rikas küüditamiste kogemus.
Kokkuvõte inglise keeles.
Märksõnad:
küüditamine
märtsiküüditamine, 1949
repressioonid
Nõukogude okupatsioon
Tartu
Tartumaa
Hind:
24,00 EURTeema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Timothy Snyder, Türanniast. 20 õppetundi 20. sajandist,
Postimees Kirjastus, 2023, hind: 17,00 eurot
Hanno Ojalo, Auvere ja Riigiküla lahingud 1944. Kolm päeva juulis,
Ammukaar, 2023, hind: 20,00 eurot
Koostanud Bernhard Parming. Toimetanud Mart Arold ja Mihkel Martsoo, Kaitseliidust Omakaitseni III. Üldkokkuvõte Pärnumaa Omakaitse ajaloolisest tegevusest Kaitseliidu likvideerimisest kuni 1. jaan. 1942. a.,
Tungal, 2005, hind: 12,00 eurot
Abdurahman Avtorhanov, Stalini surma mõistatus. Beria vandenõu,
Rahva Raamat, 2023, hind: 20,00 eurot
Hanno Ojalo, Tallinn septembris 1944,
Ammukaar, 2020, hind: 19,00 eurot
Mart Laar, Unustatud sõda. Relvastatud vastupanuliikumine Eestis 1944-1956,
Grenader, 2005, hind: 4,00 eurot
Alo Särg, Lääne-Virumaa mõisad ja mõisnikud,
Argo, 2007, hind: 22,00 eurot
toimetaja: Kadri Bank, Imeline Ajalugu 2013/5. Ostetuim kuukiri Eestis,
Äripäev, 2013, hind: 3,00 eurot
Koostanud Laura Grünberg. Toimetanud Katri Liivas, 21 maailmakuulsat dünastiat,
Odamees, 2005, hind: 8,00 eurot
Indrek Jürjo, Pagulus ja Nõukogude Eesti. Vaateid KGB, EKP ja VEKSA arhiividokumentide põhjal,
Umara, 1996, hind: 15,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 6166 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!