Teema: Keel ja kirjandus
Pealkiri:
Tõlkimine omas ajas. Kolm juhtumiuuringut eesti tõlkeloostAutor(id): Anne Lange
Kujundaja: Sirje Ratso
Kirjastus: Tallinna Ülikool
Linn: Tallinn
Aasta: 2015
Originaalkeel: eesti keel
ISBN: 9789985587942
Lehekülgi: 208
Sari: Acta Universitatis Tallinnensis. Humaniora
Seisukord: heas korras raamat
Mõõdud: 230x150
Suurus: tavaformaadist pisut suuremas formaadis, pehmes köites
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 208
Eesti kultuur – nagu iga teine – on tõlkekultuur: ühes keeles loetud ja teises keeles mõistetud tekstide kogum. Paradoksaalsel kombel on aga tõlget sageli väärtustatud vähem kui originaali. On see õigustatud? Ja mis põhjustel võiks omal ajal avalikus elus tuntud tõlkijate töid lugeda ja väärtustada ka täna?
Neile küsimustele otsibki vastust “Tõlkimine omas ajas”, andes ülevaate sellest, mida on Eestis peetud heaks tõlkeks umbes saja-aastase ajavahemiku jooksul. Lähilugemiseks on võetud kolm tõlkeraamatut: “Kadunud ja jälleleitud Paradiis” (1895), “Lord Jim” (1931) ja “Uhkus ja eelarvamus” (1985). Raamatute peategelased on sel korral nende tõlkijad – Timotheos Kuusik, Anton Hansen-Tammsaare ja Henno Rajandi, kelle tõlgitud eesti kultuuris elame tegelikult suuresti seniajani.
Anne Lange on Tallinna Ülikooli õppejõud ja tõlkija. Tema tõlkes on ilmunud üle 30 raamatu ja lavastatud üle 30 näidendi; talle on määratud Loomingu tõlkepreemia (2001) ja Eesti Teatriliidu Aleksander Kurtna nimeline auhind (1997, 2003). Kaitsnud 2007. aastal Tallinna Ülikoolis kirjandusteaduste doktorikraadi monograafiaga „Ants Oras“ (Ilmamaa 2004), on ta järgnevatel aastatel uurinud eesti tõlkelugu ja avaldanud selleteemalisi artikleid peamiselt rahvusvahelistes väljaannetes.
Märksõnad:
Tallinna Ülikool
tõlkimine
tõlkelugu
kontekst
tõlketeooria
taidetõlge
tõlked
eesti keel
juhtumiuuringud
Eesti
Acta Universitatis Tallinnensis. Humaniora
Sirje Ratso
lingvistika
Hind:
12,00 EURTeema
Kultuur alla viimati lisatud:
Stephen Jay Gould, Vääriti mõõdetud inimene,
Varrak, 2001, hind: 24,00 eurot
Ingrid Rüütel, Eesti uuema rahvalaulu kujunemine,
Eesti Kirjandusmuuseum, 2012, hind: 15,00 eurot
Eesti NSV Teaduste Akadeemia Fr. R. Kreutzwaldi nim. Kirjandusmuuseum; koostanud E. Aaver, A. Nagelmaa, L. Raud ; toimetuskolleegium: E. Ertis, R. Põldmäe, A. Vinkel, Fr. R. Kreutzwaldi kirjavahetus 1. osa. Kirjad Fr. R. Faehlmannile, D. H. Jürgensonile ja teistele. 1833-1866,
Eesti Raamat, 1976, hind: 8,00 eurot
Valeria Ränik, Lehte Hainsalu: Miski peab olema püha,
V. Ränik, 2004, hind: 7,00 eurot
Koostanud: Voldemar Miller, Eesti raamat 1525-1975. Näituse kataloog,
Eesti Raamat, 1975, hind: 4,50 eurot
Koostanud Eda Kalmre, Tüdruk veiniplekiga kleidis. Tänapäeva hirmu- ja õudusjutte,
Ajakirjade Kirjastus, 2011, hind: 15,00 eurot
Rahvakultuuri aastaraamat 2003. Folk Culture Yearbook,
Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus, 2004, hind: 5,00 eurot
Argo Moor, Dialoog surmaga. Seosed uskumuste, suhtumiste ja moraali vahel,
Elmatar, 2003, hind: 8,00 eurot
Mart Mäger, Linnud rahva keeles ja meeles,
Eesti Raamat, 1969, hind: 16,00 eurot
Koostanud: Küllike Pärn, Tere tulemast Avinurme,
EELK Avinurme kogudus, 2012, hind: 9,00 eurot
Kultuur all on 4903 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!