Teema: Militaar
Pealkiri:
Põrgukatel. Okinawa - Teise maailmasõja viimane suurlahingAutor(id): Saul David
Kirjastus: Äripäev
Linn: Tallinn
Aasta: 2021
Originaalkeel:
Tõlkija: Kristjan Teder
ISBN: 9789916635247
Lehekülgi: 448
Seisukord: heas korras raamat
Mõõdud: 245x170
Suurus: tavaformaadist pisut suuremas formaadis, kõvade kaantega
Sisu:
1945. aasta kevadeks olid lääneliitlased Euroopa tagasi võtnud, kuid endiselt lasus nende pea kohal suur oht Jaapani näol. Saareimpeeriumi võitmiseks oli vaja murda sealsete viimse veretilgani võitlevate sõdurite moraal. Seda sai teha vaid vankumatu, järelejätmatu pealetungiga. Rünnaku alustamiseks loodi baas otse impeeriumi väravasse – Okinawa saarele.
Amfiiboperatsioon oli ajaloo suurim õhu-maa-merelahing, milles osales 183 000 sõdurit. Pealetung kestis 83 verest läbi imbunud päeva, mida üks veteran nimetas hiljem põrgukatlaks.
Veidi vähem kui kolme kuuga muutus maailm pöördumatult: president Franklin D. Roosevelt suri, sõda Euroopas lõppes, USA jõud Vaiksel ookeanil oli raugemas ning üle 250 000 sõjaväelase ja tsiviilisiku kaotanud elu. Kõik see ajendas president Trumanit kasutama sõja lõpetamiseks erakorralisi vahendeid: aatomipomme.
Tuginedes arhiiviuuringutele USA-s, Jaapanis ja Ühendkuningriigis ning ellujäänute kirjeldustele, räägib auhinnatud ajaloolane Saul David kaasahaarava ja südantlõhestava loo operatsioonist, mis muutis mitte ainult Teise maailmasõja kulgu, vaid ka selle lõpplahendust. Autor ei heroiseeri kumbagi osapoolt teisest rohkem – lugeja näeb toimunut nii USA komandöride kui ka kaevikutesse varjunud reameeste, nii kamikaze-pilootide kui ka Okinawa tsiviilisikute silme läbi.
Originaali pealkiri Crucible of Hell: Okinawa – The Last Great Battle of the Second World War. Eesti keeles
Märksõnad:
AS Äripäev
ajalugu
sõjandus
Hind:
36,00 EURTeema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Konstantin Päts, Eesti riik II,
Ilmamaa, 2001, hind: 16,00 eurot
Arrian Tchanturia, The Vine, Wine and the Georgians,
GWS Ltd., hind: 10,00 eurot
Uusaeg 8. klassile,
Avita, 1998, hind: 9,00 eurot
Andrus Park, End of an empire?,
TÜ Kirjastus, 2009, hind: 22,00 eurot
Andres Adamson ja Sulev Valdmaa, Eesti ajalugu gümnaasiumile,
Koolibri, 2001, hind: 11,00 eurot
Ivo-Manfred Rebane, Eesti lipp,
Riigikantselei, 2005, hind: 7,00 eurot
koostajad Marek Tamm, Peter Burke, Ajalooteaduse uued suunad,
Tallinna Ülikool, 2020, hind: 20,00 eurot
David E. Hoffman, Oligarhid. Rikkus ja võim uuel Venemaal,
Pegasus, 2003, hind: 13,00 eurot
Niall Ferguson, Tsivilisatsioon. Kuus läänemaailma võidukat uuendust,
Menu, 2013, hind: 20,00 eurot
Arvo Mägi, Euroopa rahvaste ajaraamat,
Koolibri, 1992, hind: 5,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 5967 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!