Teema: Ilukirjandus: eesti kirjandus
Pealkiri:
Nõia nimi olnud Mats ehk lugu sellest kut üts kunig Rootsimaalt käind undijahil Iiomaal, sii nöidas trähvas, näkus nägi ja mes söst köigest välja tuliAutor(id): Andres Adamson
Kujundaja: Tiina Ubar
Kirjastus: Argo
Linn: Tallinn
Aasta: 2022
Originaalkeel:
ISBN: 9789916704028
Lehekülgi: 128
Seisukord:
Mõõdud: 175 × 220 mm
Suurus: tavaformaadis, kõvas köites
Sisu:
1655. aasta talv. Hiiumaad on tabanud hundineedus ja Rootsi kuningas Karl X Gustav isiklikult tuleb ajujahile saarele, kus küdevad nõidumis- ja libahundikahtlustused, otsitakse neis hädades süüdi olijaid ja kavandatakse isegi kuningatappu. Jutustus tõukub rahvajuttudest, mida autor kuulis poisipõlves isalt või koos temaga mööda Hiiumaad rännates.
Tegemist on haarava ja ajastuliselt paikapidava, ka murdekeeleliste kihistustega teosega, mis ühendab ilukirjanduslikus vormis ajalooteadmisi ja folkloori, üldinimlikke ja kohalikke teemasid. Loo tegelased on osalt kirjanduslikud tüüpkujud, osalt reaalselt elanud isikud, teiste seas nimitegelane, nõid Mats, kelle kohta teadaolev pärineb siiski ainult folkloorist.
Raamatu illustreerimiseks on kasutatud maalikunstnik Jaak Adamsoni (1938–2022) 1960.–70. aastate maale Hiiu legendide jm tekstiga kaude seostuvatel teemadel, mis tänapäeval asuvad laiali Eesti kunstimuuseumides ja erakogudes.
Autor on ellu äratanud oma sünnisaare Hiiumaa muistendlik-autentse mineviku just sel perioodil, mida ta ajaloolasena ka laiemas perspektiivis kõige paremini tunneb, ja teinud seda keeles, mis küll ei nõua «Hiiu sõnaraamatu» abi, aga on värvikalt köitev. Libahundi- ja hülgepüügilugudest jõuab lugeja läbi kireva Rootsi, Poola, Vene, Taani, Liivi ajaloo välja Kolmekümneaastasesse sõtta Saksamaal, aga kuidagi lähtub kõik see kodusest Hiiumaast ja tema lugudest.
Märksõnad
Adamson, Jaak, 1938-2022
maalid
maalikunstnikud
eesti
Hiiumaa
ilukirjandus
legendid (kirj.)
jutud
Hind: -

Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Nõia nimi olnud Mats ehk lugu sellest kut üts kunig Rootsimaalt käind undijahil Iiomaal, sii nöidas trähvas, näkus nägi ja mes söst köigest välja tuli, Andres Adamson, Argo 2022Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Ilukirjandus: eesti kirjandus alla viimati lisatud:
Virgo Sirvi, Suudlus surnuaial,
2015, hind: 4,00 eurot
Mart Kivastik, Kurb raamat,
Väike Öömuusika, 2008, hind: 9,00 eurot
O. Tooming, Üks maja, üks küla...,
Eesti Raamat, 1986, hind: 5,00 eurot
Friedebert Tuglas, Felix Ormusson. Valik novelle,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1957, hind: 7,00 eurot
Teet Kallas, Corrida,
Eesti Raamat, 1979, hind: 4,00 eurot
Silver Anniko, Rusikad,
Hea Lugu, 2018, hind: 20,00 eurot
Jaan Lattik, Teekond läbi öö II,
Orto, 1952, hind: 10,00 eurot
Lembit Uustulnd, Süvameri,
Varrak, 2001, hind: 9,00 eurot
Arvo Mägi, Risti riik. Karvikute kroonika. Eesti lugu,
Eesti Päevaleht, 2008, hind: 7,00 eurot
Eduard Vilde, Mahtra sõda,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1955, hind: 5,00 eurot
Ilukirjandus: eesti kirjandus all on 4395 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!