Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahelAutor(id): Eesti Meremuuseum. Urmas Dresen, Feliks Gornischeff, Villu Kadakas, Mihkel Karu, Priit Lätti, Ando Pajus, Monika Reppo, Teele Saar, Katrin Savomägi
Kirjastus: Äripäev
Linn: Tallinn
Aasta: 2019
Originaalkeel:
ISBN: 9789949624935
Lehekülgi: 224
Sari: Imeline ajalugu
Seisukord: normaalses korras raamat
Mõõdud: 260x210
Suurus: suures formaadis, kõvade kaantega
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 257
Suure Rannavärava suurtükitorn, mida tunneme Paksu Margareetana, on Tallinna vanalinna üks imposantsemaid rajatisi. Eesti Meremuuseum tunneb vaid sügavat uhkust, et aastakümneid tagasi nende teed ristusid. Just nende müüride vahel leidis muuseum oma algse sisu ja hoo.
Torni tee 16. sajandi esimesest veerandist tänasesse päeva on olnud pikk ja täis pöördeid, millest nii mõnigi võinuks saatuslikuks saada – massiivne rajatis on suutnud üle elada nii tulekahju, plahvatuse kui ka aastakümnetepikkuse hüljatuse, kus vihmavesi ja võsastumine andsid oma parima, et neid paekivimüüre murda.
Tänaseks on see vägev suurtükitorn jõudnud aga uude etappi. Seda suuresti tänu aastatel 2018–2019 toimunud põhjalikele rekonstrueerimistöödele. Arheoloogilised kaevamised on olnud selle protsessi ülioluliseks osaks, tuues päevavalgele müüre, rajatisi ja käike, millest varasem täpne teave puudus. Iga uus teadmine, mis on nende tööde käigus talletatud, on leidnud tee nii raamatu „Paks Margareeta“ kaante vahele kui ka peagi avatava ekspositsiooni koosseisu, mille avamine toimub 29. novembril.
Kui varasemates käsitlustes on kompleksi kaitsefunktsioon jäänud suurema tähelepanuta, siis tänu põnevatele arheoloogilistele avastustele korrigeerib „Paks Margareeta“ selle vea, võrreldes torni suurtükkide tulejõudu teiste omasugustega. Hiljem paindus küll torni sõjaline tähendus elu praktiliste vajaduste ees ja nii ongi need paksud paekivimüürid võõrustanud nii kasarmut, ladu kui ka vanglat. Need pole olnud küll kõige helgemad hetked torni pikas loos, ent omamoodi vajalikud, aidates Paksul Margareetal jõuda tänasesse päeva.
Märksõnad:
Äripäev
Kairi Kalmann
Imeline ajalugu
Suur Rannavärav (Tallinn)
Paks Margareeta (Tallinn)
Eesti Meremuuseum
väravad
tornid
sadamad
merendus
muuseumid
meremuuseumid
laevandus
laevad
ajaloolised laevad
näitused
vanalinn
ehitusmälestised
arhitektuuriajalugu
Tallinn
Eesti
Hind:
32,00 EURTeema
Eesti ajalugu alla viimati lisatud:
Eesti taluarhitektuur. Püsiv ja muutuv,
Eesti Vabaõhumuuseum, 2016, hind: 15,00 eurot
Rasmus Kask, Maaarhitektuur ja maastik. Kihnu. Rural Architecture and Landscape. Kihnu,
Eesti Vabaõhumuuseum, 2015, hind: 6,00 eurot
Koostanud David Vseviov Toimetanud D. Vseviov, Tallinna taastamine 1944-1950. Dokumente ja materjale,
Eesti Raamat, 1984, hind: 8,00 eurot
Koostanud Tiit Noormets. Toimetanud Helina Tamman, Eesti metsavennad 1944-1957. Dokumentide kogumik,
Rahvusarhiiv, 2014, hind: 21,00 eurot
Koostanud Viivi Läll, Saima Sagur, Tiina Tiit, Noorustuli. Pelgulinna Gümnaasiumi almanahh III,
Canopus, 2002, hind: 5,00 eurot
August Hanko, Jaan Poska. Eesti diplomaatia suurvaim,
Eesti Raamatuühing, 1990, hind: 4,00 eurot
Ludvig Mei, Tagaaetav,
Eesti Raamat, 1986, hind: 5,00 eurot
Koostanud Bernhard Parming. Toimetanud Mart Arold ja Mihkel Martsoo, Kaitseliidust Omakaitseni III. Üldkokkuvõte Pärnumaa Omakaitse ajaloolisest tegevusest Kaitseliidu likvideerimisest kuni 1. jaan. 1942. a.,
Tungal, 2005, hind: 12,00 eurot
Hanno Ojalo, Tallinn septembris 1944,
Ammukaar, 2020, hind: 19,00 eurot
Mart Laar, Unustatud sõda. Relvastatud vastupanuliikumine Eestis 1944-1956,
Grenader, 2005, hind: 4,00 eurot
Eesti ajalugu all on 3541 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!